Як відрізнити відчуття тривоги від тривожного розладу: пояснення від МОЗ

Відчуття тривоги виникає коли людина починає переживати і тривожитися через деякі обставини в житті. Це абсолютно обґрунтоване відчуття, адже людина за допомогою нього може сховатися від небезпеки і згуртуватися, аби захистити себе при потребі. Особливо зараз, в умовах війни українцям притаманно переживати та тривожитись надмірно. Тож, відчуття тривоги саме по собі не робить людину тривожною, і не є підставою для діагнозу “тривожний розлад”.

Повідомляє МОЗ.

Але, діагностувати генералізований тривожний розлад можна у разі якщо у вас:

  1. Непідконтрольні вам тривога та відчуття страху в цілому, без конкретної причини;
  2. упродовж останніх півроку було значно більше днів у такій тривозі, аніж без неї;
  3. протягом цього часу постійно були бодай кілька разів:

– відчуття крайнього неспокою, перебування на межі сил;

– легка втомлюваність чи порожнеча в голові;

– дратівливість;

– напруженість м’язів;

– поганий сон, чи надмірна сонливість.

Якщо ж ці симптоми супроводжуються ще й головним болем, панічними атаками, запамороченнями, нудотою, - слід звернутися до спеціалістів.

Тривожні розлади це наслідок комбінації спадковості і впливу середовища й виховання і вони переважно піддаються лікуванню. І тут потрібен комплексний підхід: медикаменти, психотерапія та самодисципліна.

Зменшити симптоми допоможе:

  • відмова від алкоголю. Алкоголь працює підступно - сп’яніння зменшує тривогу, але похмілля дуже посилює.
  • фізична активність - вона потрібна не просто для здорового способу життя, а й діє для тривожних людей як ліки. Регулярний спорт зменшує симптоми розладу.
  • перебування на природі, спостереження за птахами. Це дозволить поліпшити часте серцебиття чи високий рівень кортизолу.
  • звернення до сімейного лікаря, адже тривожний розлад часто можуть супроводжувати хронічні захворювання, такі як ішемічна хвороба серця, цукровий діабет.

Ефективне лікування починається з визнання наявності проблеми, грамотно підібраного фахівця. Адже чергова фраза, яку ми чуємо від друзів: “все буде добре”, може виявитися безсилою в питанні психологічного здоров'я.

Читайте також