Йод, зеленка і перекис водню: як засоби з аптечки використовують у городі і квітнику

У кожному домі є зеленка, йод або перекис водню. Ми застосовуємо ці ліки для дезінфекції ран. А чи знаєте ви, що їх можна використовувати на городі і в квітнику: для захисту від хвороб і шкідників, стимуляції росту і навіть підвищення врожаю! Ціна питання – кілька гривень. Рецепти і поради читайте у матеріалі!

Йод

Йод бере участь у біологічних процесах, які відбуваються у рослинах. Якщо його додати в ґрунт, він підсилить азотний обмін, тобто виконує функцію азотного добрива.

Водночас йод знищує шкідливі мікроорганізми на листі рослин і в ґрунті. Його застосовують в малих дозах для профілактики та лікування таких захворюваннь, як сіра гниль і борошниста роса, різного роду плямистості і фітофтороз. Також він підсилює смак овочів і підвищує врожайність.

Розчин йоду застосовують напровесні для стимуляції росту рослин, пророщування насіння. Ним корисно поливати розсаду томатів, баклажанів і перцю. Це зміцнює розсаду, допомагає сформувати великі смачні помідори та інші плоди. Для цього потрібно зробити суміш 10 л води та 1 краплі йоду, перед застосуванням ретельно перемішати. Після висаджування розсади в ґрунт під кожну рослину підливають по 1 л розчину (на 10 л води на 3 краплі йоду).

Обприскування розчином йоду корисне для капусти, томатів, баклажанів, огірків, полуниці.

Для захисту помідорів, картоплі, баклажанів від фітофторозу можна обприскати кущі таким розчином: 10 л води, 40 крапель йоду, 1 л сироватки, 1 ст. ложка перекису водню. Обробляти кущі треба ввечері через кожні 10 днів.

Йод можна застосовувати при вирощуванні огірків для захисту від несправжньої борошнистої роси, профілактики пожовтіння листя, для омолодження. Для приготування розчину змішати 9 л води, 1 л нежирного молока, 12 крапель йоду. Настояти кілька хвилин, щедро обприскати рослини і ґрунт під ними. Проводити таку обробку слід у травні-червні через кожні 10 днів.

Йод допомагає захистити полуницю від сірої гнилі, а також активізує життєві сили кущів. До початку цвітіння потрібно обприскати кущі розчином із 10 л води і 10 крапель йоду. Обприскувати краще ввечері. Зробити це тричі, через 10 днів. Таке обприскування сприяє кращому зав’язуванню ягід, допомагає позбутися слимаків.

У період наливання стручків бобових йод використовують як стимулятор росту. Для цього готують розчин для поливу: 40 крапель йоду на 10 л води.

Зеленка

Як і йод, зеленку застосовують для боротьби із фітофторою, що з’являється на помідорах, картоплі, баклажанах та інших пасльонових. Для обприскування готують розчин з 10 л води і 50 крапель зеленки. Обприскувати слід раз на 20 днів, ввечері, рясно, захоплюючи обидва боки листків, стебла, грунт під кущем.

Багато грибкових захворювань не терплять антибактеріальних властивостей зеленки. Її боїться борошниста роса, прикоренева гниль, несправжня борошниста роса, від якої часто потерпають огірки. Обприскування рослин розчином зеленки допоможе врятувати не тільки рослини, але й отримати гарний врожай. Для цього в 10 л води треба розчинити 10 мл зеленки, 2 л сироватки або молока і 50 г сечовини. Обприскувати огірки 3 рази: перед цвітінням і ще два рази через 7 днів. Після збору врожаю рекомендовано полити огірки розчином зеленки з розрахунку 50 крапель на 10 л води.

Дуже часто на багаторічній цибулі з’являються білуваті плями, які швидко поширюються по зеленому перу. Цибуля жовтіє, засихає. Наступного року вона хворіє ще сильніше. Причиною можуть бути грибкові захворювання. Для їхньої профілактики рекомендовано тричі провести обробку цибулі розчином з 10 мл зеленки, 10 л води, 2 л сироватки або молока, 50 г азотних добрив.

Полуницю обробляють розчином зеленки для знищення збудників борошнистої роси, сірої гнилі та інших хвороб. Причому обробку грядки можна навіть тоді, коли з’явилася зав’язь і не можна використовувати інші засоби. Та найкраще обробляти полуницю під час цвітіння або відразу після нього. Для цього у 10 л води розвести 5 мл зеленки, через 10-14 днів обробку повторити. Помічено, що така обробка пригнічує утворення вусів, і тому всі сили рослин йдуть для наливання ягід.

Обробляти зеленкою рекомендується клубні і цибулини різних квітів перед посадкою і діленням. Наприклад, цибулини гладіолусів, бегоній, лілій, нарцисів, крокусів. Їх знезаражуть не тільки в розчині марганцівки або йоду, а й у міцному розчині зеленки. Пошкоджені місця можна просто змастити нерозведеною зеленкою.

До речі, при пошкодженні шкірки гарбуза ранки можна змастити зеленкою, і тоді гарбуз буде довго зберігатися.

Перекис водню

Перекис водню часто застосовують для обробки і знезараження теплиць (дверей, вікон, стелі, стін, підлоги), а також контейнерів та інструментів, що були у використанні. Для проведення дезінфекції перекис водню (6-9%) треба змішати з водою в пропорції 1:1. Ємності та інструменти ретельно промити розчином перекису, а потім сполоснути чистою водою. Таким же розчином обробляють внутрішні і зовнішні поверхні теплиці (двері, вікна, стеля, стіни, підлога), особливо у важкодоступних позначках, так як саме там відбувається накопичення шкідливих мікроорганізмів.

Розчином перекису водню дезінфікують грунт відразу після збору врожаю, щоб знищити хвороботворні організми, які там залишилися. Для цього використовують суміш 4-5 ст. ложок перекису на 1 л води.

Перекис, як і марганцівку, можна використовувати для знезараження насіння. Крім того, він є дієвим стимулятором росту. Насіння проростає краще, а паростки здоровішими, якщо насіння попередньо замочити у розчині перекису (25 мл 3%-го перекису на 0,5 л води).

Перекис водню можна додавати в воду для поливу розсади. Розчином із 1 ст. ложки перекису на 1 л води слід поливати рослини один раз на 4-5 днів. Особливо це важливо для розсади у «рулетах», яку вирощують без грунту. Для поливу на 1 л води треба додати 2 ст. ложки 3%-го перекису. Цим же засобом можна обприскувати кімнатні рослини для профілактики та лікування хвороб.

Перекис водню застосовують для захисту городини від шкідників і грибкових захворювань. Для цього обприскують рослини, заражені, наприклад, борошнистою росою або бактеріальною гниллю (4 ст. ложки перекису на 0,5 л води). Бульби і цибулини квітів рекомендовано замочувати в розчині перекису перед закладанням їх на зберігання.

Для профілактичної обробки від попелиці і щитівки можна приготувати таку суміш: 50 мл перекису, 900 мл води, 2 ст. ложки спирту, 2-3 краплі мийного засобу.

Джерело.

Читайте також